Council Member, Ward 6

Rob Usher


  
Council Member Rob Usher and his wife Pam have resided in the City of Woodstock since 1996.  He was elected to fill the unexpired term of the late Tessa M. Basford for Council Member, Ward 6 in 2015 and served from January 26, 2015 to December 31, 2015.  He was re-elected in November 2015 and again in November, 2019 and will serve his second full four-year term beginning January 1, 2020 through December 31, 2023.

Background


 
Over the years, Council Member Usher has volunteered and served on many committees within his neighborhood, City of Woodstock and Cherokee County. Prior to becoming a Council Member, he served a four-year term as an elected School Board Member for Cherokee County.